Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Sunday

 

ANGLESEA: Stableford: A: P Gowans (13) 36. B: R Murrie (19) 37. C: S Dalzeil (31) 42. Div 1: S Britnell (17) 37.

APOLLO BAY: Men: Stroke: A: D Wagstaff (12) 67 cb. B: B McKenzie (19) 66.

AUSTRALASIAN: Men: Stableford: N McClaren (25) 39.

BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: S Gannon C Rimington 84 to playoff.

BARWON HEADS: Men: Stroke Foursome: Black: A Charleston G Swinton 73. Women: Stroke: L Kay J Gailbraith 74.5.

BENDIGO: Mxd: Stroke White: P Mulqueen (17) 68.

BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: S Jordan (35) 44.

BOX HILL: Stroke: Div 1: G Smyth (11) 68. Div 2: J Cattolico (18) 71 cb. Women: G Wright (32) 72.

CAMBERWELL: Stableford: A: L Boarotto (15) 40. B: J Martin (21) 40. C: S Hui (36) 38 cb.

CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: L Auhl (21) 58.

CASTLEMAINE: Medley: Stableford: 3B: J Prendergast (7) D Pollard (12) J Williams (19) 89.

CERBERUS: Mxd: Stroke: Ambrose: K Briggs A Du nne S Pomphrey 62.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Endeavour Hills: L Choummanivong (23) 39.

CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: 4B: A: G Fitzpatrick F Fitzpatrick 43.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: A: A Purtill (4) 35.

COHUNA: Stableford: 4B: D McNamara (2) A Walkington (21) 47. L Heap (24) L Moloney (20) 42.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Haramis (13) 41. B: A Wilkinson (26) 36. Women: J Hardy (19) 34.

COROWA: Men: Stroke: C'ship: A: J Cawthray (2) 312. B: J Arthur (9) 339. C: J Swale (12) 348. D: D Goodman (20) 383. A: R Lyndon (9) 72. B: G Nichols (16) 75. C: C Maguire (30) 71. Women: Stableford: S Patton (22) 32.

CRANBOURNE: Men: Stableford: A: J Rasmussen (1) 40. B: G Burgin (18) 36. C: K O'Brien (29) 38. Women: L McKay-Lovejoy (21) 35.

CURLEWIS: Stableford White: A: A Belkus (1) 37.

EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: G Stewart (21) 40.

EASTERN: Mxd: Par: South: A: C Noyes (6) 6 up. B: T Bohl (18) 3 up cb. Men: Stroke: C'ship: A: D Cousins (0) 301 to playoff. B: J Burke (15) 254. C: C Johnstone (17) 277 to playoff. D: R Kelly (27) 282.

EASTWOOD: Men: Par: A: M Dageforde (9) 1 down. B: M Lumsden (16) 1 up. C: T Gale (27) 5 up. Women: L Garfied (31) 6 down cb. Men: Stroke: W Florimo 72. Hcp: M Beasley (23) 64. Women: S De Costa (5) 76.

ELSTERNWICK PARK at Brighton: Men: Stableford: R Joseph (18) 43. Plate: B Bowey (14) 74.

FINLEY: Medley: Stableford: I Armer (3) 39.

GARDINERS RUN: Stableford: G Bulman (15) 42.

GARFIELD: Medley: Stableford: C Hunter (14) 39.

GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: S Macneil (20) 36.

GREEN ACRES: Medley: Stableford: A: V Fusco (16) 39. B: C Paterson (28) 44.

HARP: Mxd: Stroke: Medal: A: F LeeAck (15) 67. B: M Nunan (32) 64. C: C Corry (35) 65.

HEATHCOTE: Women: Stableford: K Scales (14) 41. Stroke: Medal: Medal: S Green (36) 36. Mxd: Ambrose: C Stuart (19) J Dunn (12) J Johnson (12) P Coleman (14) 56. Men: G Ellis (7) D ONeill (25) B Stobaus (25) B Morgan (14) 55. Medley: A Scr: D Clouston (4) T Wearne (8) L Maxwell (6) J Baker (21) 61.

HEIDELBERG: Men: Stroke Black: A: D Logan (9) 69 cb. B: G Richings (13) 69. C: G Nolan (19) 69.

HIDDEN VALLEY: Mxd: Par: T Arthur (25) 2 up cb.

HORSHAM: Mxd: Stroke: Pinehurst: M Jakobi (3) L Jakobi (14) 61.62.

HOWLONG: Men: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: S James (7) . W Hannan (11) 79. A: I Williams (13) . R Newman (25) 69. Medley: Stableford: A: T Frost (22) 39. B: B Allison (36) 39.

HUNTINGDALE: Women: Stroke: M Curry (15) 74. Stableford: K Greene (25) 31. Men: N Hii (15) 40.

KEW: Medley: Stableford White: G Collins (18) 43. W Golds (32) 49.

KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: D Limon (11) 39. B: S Dougan (13) 41. C: G Richardspn (20) 45. Women: I Wasilewski (35) 34.

KOORINGAL: Men: Stroke: A: D Browning (5) 65. B: P Turner (16) 71. C: C Gauci (24) 73. Women: A: H Harley (9) 71. B: M Finey (22) 73. C: K Trace (36) 88.

KYNETON: Mxd: Par: 4B: J Coley (12) V Dalton (18) 6 up.

LATROBE: Men: Stableford Hcp: White: A: D Huntley (11) 40. B: R Lee (16) 39. C: P Wilson (33) 43. Women: Stableford: A: S Lee (19) 38. B: D Cahill (28) 37.

MANDALAY: Mxd: Stableford White: A: N Firebrace (5) 40. B: F Stehn (11) 39. C: R Comley (18) 37 cb.

MANSFIELD: Men: Stroke: Matchplay: A Scr: R Sargent / Wade 5-4. B Scr: P Conway / Fankhauser 3-1. C Scr: A Holt / Chisholm 3-2. D Scr: F Rogers / Speed 8-7.

MARYBOROUGH: Mxd: Stroke: VW Scramble: S Powell (10) B Chamings (27) A Grundell (3) L Turner (32) 55. A Scr: A Balzan (12) S Harkin (11) G Rogers (19) C Jolly (7) 63.

MEDWAY: Stroke: A: B Sweeney (10) 67 cb. B: M Albones (18) 64. Women: A: S Gull (20) 75.

MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: D Currie (21) 38.

METROPOLITAN: Stableford White: S Smith (12) 28. 4B: D Farquharson (21) D Farquharson (1) 42. Stableford: S Wilson (31) J Rogers (18) 46. J McKendrick (9) S McKendrick (38) 44.

MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: M Rech (11) 38 cb. R De Saint-Pern (25) 42. Legends: M Tricarico (19) 37. R Bollen (20) 35 cb.

MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: C O'Brian (16) 38. B: G Homer (25) 40.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: A: D Cruickshank (7) 77. B: G Mathiske (14) 70. C: T Miceli (19) 69. D: D Domaille (31) 77.

MYRTLEFORD: Mxd: Stableford: M Broz (24) 38. P Veldman (22) 39. 36-hole: A: J Bynon (18) 69. K Cullum (24) 68. D Matthews (10) 74. P Evans (13) 70 cb. B: B Smith (27) 80. C Shewell (20) 71.

NORTHERN: Men: Stableford: A: D Cullen (11) 42. B: I Wotherspoon (14) 41. C: M Swebbs (22) 42. Women: R Carroll (45) 43 cb.

PAKENHAM: Mxd: Stableford White: N Angelopoulos (11) 42.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: A Matthews (17) 40. B: J O'Sullivan (18) 44. Wom en: L Antoniak (43) 36.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula North: K Wigg (14) 32. Peninsula South: M Seccull (12) 36. Men: Stableford White: A: T Finn (8) 42. B: G Naylor (23) 38 cb. C: B Jenkins (27) 37. Stableford: Trophy: Peninsula North: D Witherington (16) 36. Stableford White: A: S Barkla (6) 36. B: D Witherington (16) 36. C: K Pratt (25) 34.

PETERBOROUGH: Stroke: Medal: J Watene (4) 64.

POWERGRIP SOCIAL: at Waterford Valley: Stroke: P Gounas (22) 68. Men: C'ship: R Lovett (16) 140.

RACV HEALESVILLE: Stableford: K Scholes (21) 36.

RANFURLIE: Men: Par White: A: M Turner (11) 5 up. B: R Fletcher (23) 6 up. Women: Par: A: C Cook (43) 4 up.

RIVERSDALE: Men: Par: 4B: T Lamb 10 up. M Lamb . Stableford: A: B De Boer (16) 40 cb. B: R Tang (22) 41 cb.

ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: North: P Fisher M Beaton 167. Foursome: S Salmon B Salmon 75.5. Women: Stableford: J Reardon (27) 31. Men: Stable ford White: A: B Hickey (13) 35. B: M Robinson (23) 34.

ROSSDALE: Stableford: M Kelly (33) 45. J Howe (16) 41.

ROYAL MELBOURNE: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: West: S Jones . I Jones 147. Men: Par East: White: A Molnar (22) 3 up cb. Women: Par: C Melbourne (28) 2 up.

SANCTUARY LAKES: Stableford: A: P Giannios (2) 39 cb. B: J Sutton (14) 43. C: G Wyse (17) 42. Women: Stroke: Medal: K Hansford (20) 71.

SANDHURST: Medley: Stableford Champions: White: W Stonehouse (8) 40. Women: Stableford: P Bowley (33) 33. Men: North: A: R Dovison (8) 37. B: A Cupido (21) 46.

SETTLERS RUN: Women: Par Green: J Callaghan (19) sq cb. Men: Gold: A: P West (9) 1 up cb. B: L Lewis (18) 5 up. C: S Suitor (30) 7 up.

SORRENTO: Men: Stableford: S Ungar (24) 35. Women: E Boyce (43) 42.

SOUTH PINES: Mxd: Stableford: R Shand (30) 42.

SOUTHERN: Men: Stableford White: A: J Tan (15) 40. B: A Rowell (23) 39 cb. Women: Gold: A: J Hughes (22) 42.

SPRING VALLEY: Men: Par: A: W Gale (12) 3 up. B: S Bartholomeusz (35) 3 up. Women: A Petric (28) 2 up.

STRATHALLAN: Men: Stableford: 2B Agg: A Bunn (21) S Workman (19) 72.

THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: D Walker (10) 1 up. B: S Parker (16) sq. C: L Christian (22) 1 down. Women: D Baker (36) 1 down.

THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stroke: Beach: A: P Matulich (8) 71 cb. B: A Bruenjes (10) 71 cb.

TORQUAY: Mxd: Stableford: A: T Howard (17) 39. B: R Harding (28) 40. Visitor: J Fraser (RACV 27) 46.

VICTORIA: Men: Par: R Mulcaster (11) 4 up. Women: M Donnellan (19) 4 up cb. 4B: A Barry (25) L Evans (25) 9 up.

WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: K Heberle (18) 40. B: L Kljajic (35) 43.

WESTGATE: Men: Stableford White: P Nawrotkiewicz (30) 39.

WHITTLESEA: Stableford: A: K Nolan (6) 40.

WOODLANDS: Medley: Stableford: 4B Agg: L Evans (30) C Davis (45) M Evans (29) H Davis (36) 161. Men: Par White: A: G Morris (14 ) sq cb. B: J Wei (19) 7 up. Women: Par: K Smith (11) 4 down. Medley: 4B: B Hibbert (14) T Hibbert (32) 3 up.

WOORAYL: Men: Stroke: C'ship: A: D Dwyer (6) 77 cb. B: M Luscombe (11) 66. C: G Calder (16) 67. D: J Smith (36) 73.

YARRA YARRA: Women: Stableford: J Turnbull (27) 39. Men: Stableford White: T Fry (14) 43.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: T Le Chevallier (22) 34. Men: M Currie (21) 38.

19 February 2020
2017 champion Michael Sim will start his #QldOpen charge on Thursday morning with Brad Kennedy and Jed Morgan. Read more
19 February 2020
Four past champions have returned in search of their second Queensland Open title. Read more
Inside The Ropes
18 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Men Stableford: S Hambley R Nielsen 40 J Arnold 39 T James F Cox G Wholagan 38. more
18 November 2019
BARDWELL VALLEY: Stableford: C Jones (11) 34. more
Golf Australia