Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: L Warner (12) 18 cb.

APOLLO BAY: Women: Stroke: Medal Nov: A: K Wagstaff (23) 70. B: C Polgeest (37) 71.

AXEDALE: Men: Stableford: 4B: D Purdy (27) G Harrop (9) 47.

BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: D Prior (15) 43.

BAIRNSDALE: Stableford: A: G Piera (12) 36. B: L Elliot (18) 38. C: J Brown (32) 38.

BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: R Thompson (11) 38. Div 2: R Hobbs (15) 42. Div 3: K Cunningham (20) 38.

BARWON HEADS: Men: Stableford: 4B: P Lockie (11) G Williams (12) 42. J Moritz (19) G Collis (16) 46. 9-hole: D Johnstone (28) 15. Women: T Urquhart (15) 36. Hole in one: T Urquhart at 2nd.

BAY VIEWS: Men: Stableford White: B Watt (34) 46.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: S Wigney (20) 42 cb.

BLACK BULL: Men: Stroke Medal Nov: Black: T Wilson (23) 73.

BOX HILL: Men: Stableford White: Div 1: C Looker (20) 43. Div 2: J Burke (24) 44.

BRIGHT: Men: Stableford White: A: P Duff (18) 40. B: D Pangrazio (25) 40.

BRIGHTON: Men: Par White: B De Luca (29) 7 up cb. G Allan (16) 7 up.

CAMBERWELL: Men: Stableford White: A: M De Carteret (18) 42. B: K Johns (31) 46.

CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: D Moseley (15) 39 cb. B: B Priestley (18) 38 cb.

CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford 2B Agg: White: G Richmond (19) J McGuinness (26) 75.

CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: L Smith (15) 40. B: M Cross (20) 38.

CENTENARY PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: C Wilton J Hutt A Diggle L Hiku (9.875) 57.125.

CHELTENHAM: Men: Stableford: S Muir (15) 41.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Endeavour Hills: A: K Hurst (15) 38. B: G Ridley (26) 41. Veteran: A Richards (23) 35.

CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: J Scibberas (27) 37. P Ashby (14) 36 cb. J Dyson (25) 36 cb. M Kelly (19) 36 cb.

COBRAM BAROOGA: Men: Par White: A: G Hall (11) 3 up. B: M Adams (21) 5 up. C: M Pearce (23) 5 up. Women: R Messner (27) 2 down.

COHUNA: Men: Stableford: A: J Sidorow (14) 41. B: M Johnson (20) 38 cb.

COROWA: Medley: Stableford: A Wood (20) 43.

CRANBOURNE: Women: Stableford: A: A Bydder (8) 37. B: B Bejer (27) 41. C: M Goldsmith (32) 35.

DENILIQUIN: Women: Stableford: K Leetham (13) 37.

DEVILBEND: Women: Stableford: H Billson (24) 37 cb.

EASTWOOD: Men: Par White: A: C Burch (10) 1 down. B: L Mackie (20) 4 up. C: T Malcolm (30) 4 up cb. Women: J Kent (33) 1 down. Stableford 12-hole: Yellow: S Allen (28) 30.

FLINDERS: Men: Par: A: C Hosking (11) sq. B: L Martin (19) 1 up. C: B Wilson (21) 3 up. Women: M Hastings (22) 1 down.

GARFIELD: Men: Stableford White: A: S Appleby (12) 36. B: S Miller (23) 40.

GISBORNE: Men: Stableford: A: B Mansted (11) 38. B: R Linardon (12) 39 cb. C: R McKibbin (18) 38 cb.

GLEN WAVERLEY: Men: Stableford : A: C McKenzie (18) 34. B: K Palmer (28) 44.

GREEN ACRES: Men: Stableford White: I Davies (19) 39. Women: Stroke: Ambrose: J Fisher F Bunting T Foster T White (4.88) 61.12.

HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: J Mugavin (21) 71.

HILLTOP TATURA: Stableford: J Baker (20) 39.

HORSHAM: Women: Stroke: 4B Agg: P Salter (25) K Rook (24) 143. Singles KO f: J Wirth (11) bt J Crabtree (10) 2up.

HUNTINGDALE: Men: Stroke: Medal: S Thompson (13) 67. Stableford: C Weerappah (21) 44. Women: Medal: M Kelly (41) 37. Stroke: Matchplay: K Wood bt H Gellatly 1up.

IVANHOE: Women: Stableford: M Nesbitt (39) 41.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke Medal Nov: White: A: B McDonald (16) 74. B/Medal: V Moorhead (24) 72.

KERANG: Men: Stableford: G Wyte (14) 36.

KEW: Medley: Stableford: G Knott (16) 40. 9-hole: R James (17) 20.

KINGSTON HEATH: Women: Stroke: V Mitchell (23) 74. A: A Peake (14) 75. C: J Smith (31) 82. Stableford: L Fyfe (45) 37.

LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: R Medley (10) 36. B: W Dellar (19) 40. C: M Keating (35) 41.

LANG LANG: Men: Stableford White: G Johnson 38 cb.

LEONGATHA: Stableford: 4B: A: M Edney S Travena 43. B: J Renwick A Nilsson 42 cb. C: P Bowd B McCorkell 42 cb. D: M Mansour C Mansour 42 cb. Women: A: A Strong P Miller 44. B: S Bowler F Quilford 41. C: C Touzel A Gibson 35.

MAFFRA: Women: Stableford: A: K Kemp (15) 33. B: M Durrant (40) 33.

MALVERNDALE: Women: Stroke: A: S Crumlin-Shugg (22) 64. B: E Hall (29) 71. C: W Moule (37) 69. Medal of Medallists: H Roberts (36) 63.

MANSFIELD: Men: Stableford: A: R Fankhauser (15) 46. B: R Vaughan (29) 43. Stableford Gold: T Froud (25) 46. Stableford: 9-hole: S Bailey (18) 19.

MEENIYAN: Men: Stableford White: C Stewart (29) 34 cb.

MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: P Piccione (17) 40 cb. B: R Loughnan (20) 40 cb. C: K Rizzoli (30) 40.

MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: B Robinson (7) 32.

MENTONE: Women: Stableford: Irish Team: G Rankin (33) P Redgrave (33) R Smith (37) A Maglio (36) 72. V Bolch (23) B Young (24) K Lefevre (30) V Pincombe (41) 71. 9-hole: L Bampfield (18) 17.

METROPOLITAN: Men: Stableford White: C Hardham (24) 36.

MOE: Stableford: A: R Dent (13) 34 cb. B: B Ould (23) 36.

MOOROOPNA: Medley: Par White: R Burrow (16) 6 up.

MORACK: Women: Par: A: D Wen (30) 2 up. B: L Marrone (34) 3 up. C: G Carruthers (39) sq.

MT DERRIMUT: Mxd: Par: A: N Presljak (12) 2 up. B: V Kaucic (22) 3 up cb.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: K Gregory (8) 39. B: N Chisholm (34) 38.

NEWRY: Veteran: Stableford: A: B Adams (16) 37. B: J Dezaayer (23) 40.

NORTHERN: Women: Stableford: 4B: R Holyoake (42) E Livingstone (35) 49.

NUMURKAH: Men: Stableford: G Partington (19) 43.

OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: W Radchenko (7) 25. N Wight (8) 26 cb. D Stow (9) 26. B: F Gabriel (11) 27 cb. D Rieher (11) 27. Medal of Medallists: D Stow (9) 26.

PAKENHAM: Women: Stableford: C Beard (29) 31.

PATTERSON RIVER: Men: Par White: J Wong (19) 6 up. Women: A: N Batten (14) 4 up. B: J Marsh (27) 3 up.

PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: P McCombe (10) 35 cb. B: P Conroy (21) 32. Women: A: J Freeman (20) 30. B: V Bolch (33) 33. Men: Peninsula South: A: M Abeyaratne (1) 39. B: P McGuigan (36) 39. Hole in one: P O'Donnell at 9th. Women: Stroke A: K Kormendy (20) 76. B: M Beaurepaire (29) 82. C: L Stuckey (33) 84.

PHILLIP ISLAND: Stableford White: G Owen (31) 39.

PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: S Steele (17) 42. B: P Mahoney (19) 41. Women: D Ivess (29) 39. Mxd: 12-hole: J Campbell (41) 26.

PORTLAND: Men: Stableford: A: D Sandeman (14) 40 cb. B: A Cleary (25) 41.

PORTSEA: Men: Stableford Gold: B Riley (15) 37. Medley: Stroke: A: C Jewe ll (6) 67. B: P Cheshire (17) 69 cb.

RANFURLIE: Men: Par White: A: A Alston (14) 5 up. B: I Sparks (25) 3 up cb.

RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: P Allan (10) 67. B: R Douglas (18) 65 cb. C: K Clarke (26) 65.

RINGWOOD: Women: Stroke: A: A Jayasinghe (22) 68. B: L Russell (35) 67. 9-hole: M Hearn (39) 35 cb. Medal of Medallists: D Seehusen (29) 70.

RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: M Palma (12) 40. B: J Liu (19) 41. C: A Qiu (24) 47. Trophy: G Gorham (22) 41.

ROSANNA: Men: Stableford: A: P Beecroft (12) 41. B: S Doherty (17) 41. C: G Pocock (22) 39. D: G Brown (24) 40. Hole in one: R Masci at 15th.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: C McQuillan (26) 38 cb. B: H Crea (31) 37.

ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: R Ross (18) 3 up cb. West: T Quinert (22) 3 up cb.

SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T Hickling (30) 19. T McAdam (29) 18. H Harrap (34) 14. R Wake (43) 11.

SANDHURST: Men : Stroke: Medal Nov: North: A: A Goegan (10) 68. B: R Lee (14) 70. C: G Chew (29) 63. Cup: P Koh J Fah bt S Verma D Curtain 2-1.

SETTLERS RUN: Men: Stroke Gold: A Maitland (15) 71 cb. Women: Green: H Haringcaspel (8) 70.

SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Nov: H Shand (33) 72.

SOUTHERN: Par: A: S Gould (15) 4 up. B: R Cocker (20) 3 up cb. C: N Kim (37) 4 up cb.

SPRING PARK: Men: Stableford: 4B: B Thomas (13) S Schodziesn (23) 46.

SPRING VALLEY: Women: Stroke: MM: A: J Kreymborg (14) 74. B: S Douglas (28) 72. Medal Nov: S Douglas. Medal of Medallists: K Pang .

STRATHALLAN: Women: Stableford: J Skimbirauskas (30) 36. 9-hole: J Price (34) 13.

THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: K Williams (23) 44. J Wright (39) 44. Mxd: A Robilliard (18) 38. Women: The Cups: S Chamberlain (30) 37. 9-hole: K De Heer (28) 20.

THE HERITAGE: Women: Stroke: Henley: A: T Fraser (11) 75. B: M Gorman (19) 71. C: M Hunt (32) 80.

THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: G Chapman (20) 42.

TRENTHAM: Stroke: American Foursome: H John (13) R Penrose (17) 62.75.

VICTORIA: Stableford: 4B: M Williams (20) M Vandertop (34) 50. Men: M Woodhead (14) 39 cb. Stableford White: A Burgio (25) 36. Women: M Mateer (23) 36.

WANGARATTA: Women: Stableford: S Miller (34) 28. D Harper (45) 27.

WARRAGUL: Men: Stableford White: A: R Pund (8) 41. B: R Elliott (21) 37.

WATSONIA RSL: Men: Stroke: J Bowden (29) 71.

WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: S Higman (3) 44. B: T Thompson (18) 43. C: T Puli (29) 41.

WODONGA: Women: Stroke: A: J Holwell (22) 70. B: P Landman (25) 68.

WONTHAGGI: Men: Stableford White: I McNish (14) 38. 9-hole: A Anstey (25) 17.

WOODLANDS: Men: Par White: A: G Fisher (10) 2 up. B: F Athaide (18) 2 up cb. C: D Richardson (32) 1 up cb. Gold: C Clark (36) 1 up. Women: Par: M Taylor (23) sq.

YARRA YARRA: Men: Stableford White: S Nicholls (18) 39 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: A Bult (15) 40. B: M Tyshling (17) 40. C: B Lonergan (28) 48. Murray: A: B Baines (15) 43. B: B Westgarth (27) 36.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole: Blue: K Dyer (17) 25. Red: G Lavis (14) 17.

YERING MEADOWS: Stableford: Valley: D Tunnecliffe (28) 35. J Manche (27) 32.

19 February 2020
2017 champion Michael Sim will start his #QldOpen charge on Thursday morning with Brad Kennedy and Jed Morgan. Read more
19 February 2020
Four past champions have returned in search of their second Queensland Open title. Read more
Inside The Ropes
18 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Men Stableford: S Hambley R Nielsen 40 J Arnold 39 T James F Cox G Wholagan 38. more
18 November 2019
BARDWELL VALLEY: Stableford: C Jones (11) 34. more
Golf Australia