Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

ANGLESEA: Stableford: Medal: A: B Balloch (4) 37 cb. B: G Rees (16) 38. C/Medal: I Nancarrow (25) 39.

APOLLO BAY: Men: Stableford: R Stone (16) 36.

AXEDALE: Women: Stroke Medal Nov: White: K Osterfield (15) 69. B Collins (37) 71. Stableford: B Nihill (39) 39.

BACCHUS MARSH: Women: Stroke: Medal Nov: A: M Willaton (21) 75 cb. K Caple (16) 75. B: W Gaffeny (27) 77. H Steegstra (34) 78.

BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: F Lawler (21) 67.

BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: A Shepherd (20) 37. B: W Martin (36) 38.

BARHAM: Women: Stroke: Div 1: J Marshall (14) 71. Div 2: J Mortlock (32) 69.

BARWON HEADS: Men: Stableford Black: H Brodie (10) 33. Stableford: G Reeve (10) 36. B Merriman (20) 34.

BAY VIEWS: Women: Stroke: Medal Nov: A Sadler (25) 67. Scr: A Sadler (25) 92.

BENALLA: Stableford: A: B Symes (12) 42. B: I Folletta (16) 45. C: T Willmott (28) 40 cb.

BENDIGO: Men: St ableford White: A: D Raftery (11) 41. B: M Foley (18) 39 cb. C: E Ormerod (28) 42.

BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: A Luck (33) 41.

BLACK BULL: Men: Stableford: N Hawke (12) 40.

BOX HILL: Women: Stroke: Div 1: S Burns (11) 71 cb. Div 2: R Duncombe (44) 74. Medal of Medallists: C Henderson (14) 71.

BRIGHTON: Women: Stableford: A: M McGowan (18) 40. B: J Cryan (45) 43.

BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: W Macdonald (33) 75. Medal Oct: L Lierse (35) 74.

CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1/Medal: S Taylor (27) 69. Div 2: A Leembruggen (41) 75.

CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: Medal Nov: K Pitcher (36) 74.

CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: N Mitchell (13) 75 cb.

CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal Nov: B Steeden (28) 74.

CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: J Hourigan (19) 35. B: I Boyle (30) 37 cb. C: W McErvale (39) 35.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: Y Meehan (22 ) 39. B: J Sheedy (27) 38 cb. C: V White (40) 40.

COLAC: Men: Stableford: A: M McCallum (16) 39. B: D Ballagh (35) 44.

COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: R Mills (14) 41. B: G Rawlings (19) 40.

COMMONWEALTH: Women: Par: A: J Bull (15) sq. B: L Matthews (28) 1 down. C: J Wagg (41) 1 down cb.

CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: M Mott (28) 76 cb.

CRANBOURNE: Mxd: Stableford Black: A: B Corser (11) 39. B: S Wagen (15) 36 cb. C: A Kras (28) 41 cb.

CURLEWIS: Men: Stableford: A: D Boddy (12) 38. B: I McAuliffe (18) 36. C: C Wenlock (25) 41. Green: B Sharp (31) 39.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: C Mitsch (11) 41. B: R Sobolewski (21) 40.

DEVILBEND: Par: A: J Cockfield (14) 2 up cb. B: I Lobb (20) 7 up.

DORSET: Women: Stroke: Medal Nov: Div 1: J Dyer (27) 73 cb. Div 2: P Walsh (38) 80.

EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: S Burns (19) 39. B: M Hawkeswood (32) 35. 9-hole: H Petering (34) 15 .

EASTERN: Stroke: South: A/Medal: J Rickard (12) 69. B: P Hopgood (30) 72. North: G Chard (22) 70. East: W Jeffery (12) 69.

EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: G Black (20) 7 up. Div 2: D McKenzie (27) 4 up.

EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B McCormack (2) 36 cb. B: G White (15) 39 cb. C: N Lonergan (32) 42.

EUROA: Men: Stableford: J Garrard (19) 40. Women: Stroke: G Allen (17) 72.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: B Wilson (18) 45. Div 2: P Beaver (31) 38. Women: Stroke: J O'Brien (20) 68.

GARDINERS RUN: Mxd: Par: A: P McCormack (9) 7 up. B: R Seddon (15) 5 up. C: G Chester (26) 5 up.

GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Nov: F Martin (34) 70. S McInerney (20) 72. Stableford: 9-hole: M Harper (38) 15.

GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal Nov: A: J O'Neill (11) 69 cb. B/Medal: P Eden (13) 68. C: S Taylor (16) 69. D: G Orrico (28) 70.

HAMILTON: Women: Stableford: A: S Peardon (25) 38. B: L Nichol (32) 37.

HEATHCOTE: Women: Stableford: 9-hole: C Stuart (9) 17.

HEIDELBERG: Stableford: A: M White (12) 40. B: S Janiszewski (16) 41. C: N Keogh (21) 44.

HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: J Dee (10) 40 cb.

HILLTOP TATURA: Women: Stableford: A: R Downs (16) 38. B: H Treacy (28) 35.

HORSHAM: Men: Stableford: A: I Clarkson (11) 40. B: H Schier (13) 37. C: R Walker (19) 39.

HOWLONG: Men: Stableford White: A: M Tobin (10) 42. B: R Jones (21) 40. C: J Foley (28) 43.

HUNTINGDALE: Medley: Stableford Gold: T Michaelides (23) 44.

JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: G Paterson (9) 37. B: K Moorhead (13) 38. C: I Muller (24) 47.

KEW: Men: Stableford: Medal: A: P Meehan (12) 36 cb. B: C Wong (18) 37 cb. C/Medal: S Steele (29) 41.

KEYSBOROUGH: Men: Par: A: D Wallis (10) 4 up. B: M Holland (16) 4 up. C: J Oddy (23) 4 up.

KILMORE: Stroke White: K Hurley (18) 70. Stroke: A: B Gunn (21) 72. B: J Banon (25) 76.< /p>

KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: P Johnson (9) 41. B: G Woolacott (26) 38. Women: A Peake (15) 36.

KOORINGAL: Medley: Stableford: M Duggan (21) 39. Veteran: 9-hole: S Robson (45) 19.

KORUMBURRA: Women: Stroke Medal of Medallists: Green: Div 1/Medal: L Clements (15) 71. Div 2: L Knox (40) 75.

KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke White: A: D Cox (11) 53. B: M Baker (15) 49. C: K Bell (20) 51.

KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: A: M West (22) 37. B: D Bennett (37) 35.

LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Medal Nov: A: B Wall (18) 72. B/Medal: L Bennett (28) 69.

LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stroke: Trophy: S Gallagher (26) 77 cb. A: E Michel (9) 73. B: H Thomas (14) 70. C: B Duxbury (33) 66.

LANG LANG: Women: Stroke: Medal: Y Trask 73.

LATROBE: Stableford: A: P Holt (8) 43. B: J Mitton (18) 50. C: G Miller (21) 45.

LEONGATHA: Women: Stroke: A: W Parker (16) 68. B: S Bowler (28) 75. C: G Day (35) 86. Scr: G Day (35) 121. Stableford 9-hole: Green: K Orford (28) 17.

MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Nov: Medal: J Kelly (27) 68. S Crook (39) 69.

MANDALAY: Mxd: Stableford White: A: J Walker (12) 36 cb. B: U Verma (20) 39.

MARYBOROUGH: Women: Stroke: Medal: D Perry (24) 74.

MELTON VALLEY: Medley: Stroke: A: D Muscari (14) 70. B: C Arandez (25) 68.

METROPOLITAN: Stableford: P Ansell (6) 39.

MILDURA: Men: Stroke: A: J McAskill (14) 70. B: R Hubble (24) 69.

MOE: Stroke: Medal Nov: C O'Reilly (25) 70. A: A Williams (21) 69. B: S Vincent (33) 74.

MOOROOPNA: Women: Par: Div 1: S McIntyre (16) sq. Div 2: K Faulkner (27) 3 down. Div 3: L Stanton (42) sq.

MORNINGTON: Stableford: A: P Treseder (10) 38 cb. B: A Dumsa (16) 42. C: V Perry (24) 43.

MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: J Rantall (2) 53.

MORWELL: Women: Stroke: Ambrose: D Vuillermin S Pearson (12) 70. Stableford: 9-hole: B Bailey ( 45) 14.

MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: D Tare (38) 5.

MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Nov: A: S McLellan (16) 73. B: S Davis (21) 74. C: T King (29) 77.

MYRTLEFORD: Men: Stableford: S Morrell (8) 38. J Harrington (17) 37 cb. P Vasey (24) 37.

NORTHERN: Men: Stroke: A: D Collins (5) 71. B: M Welch (14) 68. C: P Sweeney (21) 64. D: W Clayton (25) 70 cb. Medal Nov: P Sweeney (21) 64.

OAKLEIGH: Women: Stableford Black: S Stott (33) 40. 9-hole: G Duff (39) 14.

ORBOST: Stableford: M Lowing (17) 39.

PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: N Thomson (20) 44.

PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: T Miller (-1) 36. B: J Marsh (23) 34 cb. C: D Cargill (28) 39 cb. Peninsula South: A: B Beckwith (11) 39. B: R Herten (23) 41. C: J Rogan (24) 37 cb. Hole in one: N Yandle at 14th.

PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: A: J Magill (21) 71. B: M Gibson (33) 66. C: P Rose (35) 81.

PORTARLINGTO N: Women: Stroke: A: S Hazell (19) 73 cb. B: D Ivess (30) 73. C: S Issell (38) 76 cb. Stableford Green: J Vietri (42) 32 cb.

PORTLAND: Women: Stroke: A: J Treloar (12) 71. B: L Murphy (26) 72.

PORTSEA: Women: Stroke: Medal Nov: L Bassett (32) 72.

QUEENSCLIFF: Men: Stableford: A: B Jolley (16) 41. P Kleindienst (11) 38. B: P Merriman (21) 43. R Wallace (18) 42. C: P Scambler (27) 38. R Pennant (27) 37. Women: Stroke: G White (34) 71. V Bibby (27) 75.

RACV CAPE SCHANCK: Stroke: Medal Nov: Men: P A'Bell (18) 68. Women: J Ratcliffe (21) 73.

RACV HEALESVILLE: Women: Stroke Medal Nov: White: B Vaughan (38) 72.

RANFURLIE: Women: Stroke: A: K Grant (13) 70. B: S Smithett (32) 73.

RICH RIVER: Women: Stableford: East: A: J Lawler (19) 40. B: M Collins (24) 41. C: T Callanan (37) 37. 9-hole: F Murphy (38) 18.

RINGWOOD: Men: Stroke White: A: B Smith (13) 67. B: B Tong (15) 64. C: G Govan (22) 64.

RIVERSDALE: Women: Stableford: Team: S Yau (21) R Cleland (28) E Fong (27) S Ho (20) 97.

RIVERVIEW: Women: Stroke: A: H Jones (19) 69. B: D Staples (29) 76. C: J Wain . Stableford: 9-hole: P Wooler (41) 15.

ROSANNA: Women: Stableford: A: C Janson (18) 40. B: M Brabender (20) 37. C: F Carr (26) 38.

ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: South: A: D Lapthorne (12) 5 up. B: A Wilson (21) 6 up. C: B Tonks (28) 4 up. North: A Gelley (31) 4 up.

ROSSDALE: Women: Stableford: A: J Adams (14) 34 cb. B: M King (32) 37 cb. C: R McLeod (33) 35.

ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: West: A: J Reed (14) 69. B: C Stenniken (26) 72. Stableford: East: A: F Stott (22) 35 cb. B: D King (27) 34 cb.

ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: P Palma (9) 31.

SAFETY BEACH: Stableford: J Clough (11) 41. D Camilleri (44) 29.

SALE: Men: Stableford: A: C Turner (11) 41. J Tatterson (13) 35. B: J Ball (29) 35. J Polo (16) 33 cb.

SANCTUARY LAKES: Stableford: A: M Kasz kiel (3) 37. B: G Charlton (9) 38. C: T Vos (19) 39.

SEYMOUR: Men: Stableford: D Gee (26) 43. Women: R Rickman (13) 35. Mxd: 9-hole: D Byrne (25) 15.

SHEPPARTON: Women: Stableford: A: A Pegg (21) 39. B: R Creamer (32) 39.

SORRENTO: Men: Stableford: A: J Fisher (8) 39. B: I Wilson (28) 38 cb.

SOUTHERN: Men: Par White: A: D Lucas (12) 5 up. B: M Kresinger (13) 3 up cb. C: L Hunter (28) 2 up cb.

SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: C Munro (5) 37 cb. B: D Mahven (23) 36. PM: A: N Stavrakis (8) 38. B: J Dalton (22) 38 cb.

STAWELL: Women: Stableford: Div 1: L Martin (17) 40. Div 2: D McSparron (38) 40.

STRATHALLAN: Men: Stableford: V Elias (15) 40 cb.

THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: Div 1: G Walsh (8) 71. Div 2: M Higginbottom (27) 73. The Cups: E White (16) 64. Stableford: 9-hole: M Heidel (19) 16.

THE HERITAGE: Men: Stableford Henley: White: A: T Treeby (10) 40. B: N Barr (13) 41. C: P Deltondo (18) 37. S t John: M Simkin (5) 33.

THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: G Sekar (20) 70.

THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford White: A: A Stephens (8) 36. B: N Mullen (17) 39.

THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: D Schwarz (6) 40. T Tainton (-2) 37. B: L Noske (12) 40. A Puskas (12) 38. C: D Rawson (33) 42. T Eastmure (19) 39 cb. Women: A: A Grimaud (22) 37 cb. T Robertson (22) 37. B: M Smith (25) 35 cb. M Haig-Muir (25) 35.

TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Nov: A: I Alexander (25) 79. B/Medal: G Bradley (38) 77.

TOCUMWAL: Men: Stableford: B Davey (8) 38. B McCallum (13) 39. G Gartner (19) 41. B Greig (29) 35. Stableford Gold: G Sharp (28) 42. Women: C Hart (17) 35.

TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Nov: K Ludlow (19) 75. Scr: S Caldow (6) 89.

VICTORIA: Women: Stableford: T Gregson (31) 36.

WANGARATTA: Men: Stableford: S Baertschiger (14) 42. 9-hole: P McNeill (19) 21.

WARBURTON: Mxd: Stroke White: J Hall (16) 67.

WARRAGUL: Women: Stroke: C'ship: A: I Thomas (16) 74. B/Medal: L Heggart (23) 73. C: M Wight (30) 74 cb.

WARRNAMBOOL: Women: Par: A: C Lappin (15) 3 down. B: C Porter (24) 1 up. C: D Looney (31) sq.

WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Oct: A/Medal: C Hong (17) 77. B: K Tedesco (36) 78.

WHITTLESEA: Stableford: A/Medal: G Shingles (8) 37. B: J Butterworth (13) 37. C: E Ching (23) 36.

WODONGA: Men: Stableford: A: C Findlay (8) 39. B: F Coad (15) 39. C: M Fleming (26) 42.

WOODLANDS: Par: S Clarke (25) 4 up.

WOORAYL: Women: Stroke: Medal Nov: A: H Sullivan (21) 76. B: J Riseley (26) 76. C: L Forrester (42) 67.

YARRA VALLEY: Women: Stroke: J Leong (20) 82 cb.

YARRA YARRA: Women: Stableford: A: K Smith (14) 34. B: S Ezerins (25) 35. C: J Turner (33) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal: Lake: K Kinlyside (27) 69. Murray: Medal: L Christie (17) 70.

YEA: Men: Stroke: Fours ome: B Glenister (9) B Chenhall (14) 70.5.

YERING MEADOWS: Men: Stableford: Medal Nov: Nursery: A: N Chiswell (15) 37. B/Medal: G Thompson (27) 39. White: L Scicluna (28) 37.

19 February 2020
2017 champion Michael Sim will start his #QldOpen charge on Thursday morning with Brad Kennedy and Jed Morgan. Read more
19 February 2020
Four past champions have returned in search of their second Queensland Open title. Read more
Inside The Ropes
18 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Men Stableford: S Hambley R Nielsen 40 J Arnold 39 T James F Cox G Wholagan 38. more
18 November 2019
BARDWELL VALLEY: Stableford: C Jones (11) 34. more
Golf Australia