Golf Australia

Contact us via email to find our how to get your club included in these results.

Victorian club golf results - Wednesday

 

ALEXANDRA: Women: Stableford: A: J Robinson (25) 40. B: D Cann (29) 37.

ANGLESEA: Stableford: A: P Warne (8) 37. B: P Jones (19) 39. C: A Smith (24) 42.

APOLLO BAY: Men: Stableford: A: G Vesey (17) 38. B: A Rowarth (23) 41.

AXEDALE: Women: Stableford: A: K Scales (15) 35. B: E Dal Santo (31) 38. C: C Williams (44) 43.

BACCHUS MARSH: Women: Stableford: M Morris (23) 36.

BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: S McKenzie (26) 42.

BAIRNSDALE: Women: Par: A: S Ffrench (16) sq cb. B: J Gibson (26) 1 up cb. C: R Jackson (36) 3 up.

BARHAM: Women: Stableford: Div 1: P Taylor (23) 33. Div 2: K Mathers (41) 34.

BAY VIEWS: Women: Par: A Sadler (24) 2 up.

BELVOIR PARK: Men: Stroke: A: D Bath (10) 70. B: E Kraulis (19) 65. C: G Cahill (36) 64. Women: A: L Jenzen (26) 69. B: L Lindsay (28) 71.

BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: P Wallis (24) 36.

BOX HILL: Women: Stroke: Div 1: J Atkins (18) 69. Div 2: J Stevens (25) 72 cb. Div 3: M Barron (31) 76. Stableford: M Hames (29) 34 cb.

BRIGHT: Women: Stroke: A: T Cook (13) 71. B: J Barber (34) 68.

BRIGHTON: Women: Stableford: A: R Fry (24) 41. B: K Karlovsky (32) 43. 9-hole: H Horsfield (45) 20.

BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Medal Nov: D Lobb (28) D Ryan (21) B Thompson (31) 76 to playoff.

CAMBERWELL: Women: Stableford White: Div 1: M Mornement (25) 34. Div 2: A Leembruggen (40) 32.

CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stroke: L Michell (27) 70.

CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: N Mitchell (13) 74. C'ship: N Mitchell (13) 262. S Hepworth (29) 326. N Mitchell (13) 220.

CHELTENHAM: Women: Stableford: S Lindsay (32) 40.

CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Rowville: A: P Singh (16) 73. B: M Treloar (31) 72. C: L Ziebell (33) 78 cb.

CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: D Tellefson (21) 33. J Brown (29) 32 cb. G Panozzo (42) 31.

COLAC: Men: Stableford: A: S Douglas (15) 36. B: D Baulch (21) 41.

COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: D Moylan (17) 42. B: G Dyball (28) 41.

COMMONWEALTH: Women: Stableford: A: P Colman (18) 35. B: P Christison (22) 37. C: B Myer (42) 36.

CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: I Kuffer (44) 33 cb.

CRANBOURNE: Mxd: Stableford: A: R Goldstein (7) 40. B: S Brasch (13) 39 cb. C: I Gelbart (22) 39.

CURLEWIS: Men: Par White: A: C Henderson (7) 3 up. B: D Howes (20) 8 up. C: D Breuer (28) 3 up.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: B Barlow (10) 38. B: P Gatacre (22) 41.

DORSET: Women: Stroke: Div 1: J Woolley (32) 68. Div 2: P Walsh (38) 67 cb. Medal Nov: J Dyer (26) 74. Medal of Medallists: G Ellis (36) 67.

EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stroke: Medal of Medallists: S Burns (18) 70. Stableford: A: L Ward (20) 38. B: M Hawkeswood (32) 33.

EASTERN: Men: Stableford: South: C Ikosidekas (10) 44. North: E Fi eld (31) 40. East: A Comb (19) 42.

EASTERN SWARD: Men: Stableford: Div 1: T Edward (19) 41. Div 2: G Boyd (24) 39.

EASTWOOD: Men: Stableford: A: J Birrell (12) 40. B: M Tilbrook (14) 35. C: G Luxford (21) 36. PM: A: P Philpott (9) 37. B: K Batrouney (16) 35. C: C Brownhill (28) 34. Women: L Walker (20) 35.

EUROA: Men: Stableford: C Walker (21) 44. Women: A: S Bullen (21) 33. B: D Cox (31) 35.

FINLEY: Men: Stableford: P Pinnuck (8) 38. Women: Par: M Doyle (29) 3 up.

GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: B Morrison (3) 41. B: D Gridley (14) 41 cb. C: T Mutton (19) 43.

GOONAWARRA: Men: Stableford: A: A Ternar (9) 39. B: C Papagianopoulos (15) 39. C: R Schmode (18) 38. D: R Holmes (22) 35.

HAMILTON: Women: Stroke: A: J Bunge (25) 75. B: M Clarke (28) 76.

HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: H Carlin (29) 75.

HEIDELBERG: Men: Stableford White: A: P Wilsmore (5) 41. B: I Gorman (15) 44. C: T Fennell (28) 41. H ole in one: C Huang at 6th.

HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford White: J Watt jnr (5) 37 cb.

HILLTOP TATURA: Women: Stableford: 9-hole Team: R Harris (29) L Rogers (32) 44.

HORSHAM: Men: Par: A: M Jakobi (4) 3 up. B: D Wade (16) 5 up. C: I Fechner (23) 6 up.

HUNTINGDALE: Medley: Par: L Kerr (12) 5 up.

JUBILEE WANGARATTA: Men: Par White: A: J Moore (11) 4 up. B: I Mills (15) 1 up. C: R Lowe (22) 1 up.

KERANG: Women: Stableford: M Ackland (27) 35.

KEW: Men: Stableford 4B: White: C Whiteheand (16) J Germano (11) 48.

KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: G Deppeler (8) 39. B: E Ferraro (13) 39 cb. C: J Murton (29) 42.

KILMORE: Men: Stroke White: I Gray (15) 66.

KINGSTON HEATH: Men: Stableford White: A: R Boxtel (9) 38. B: B Welch (23) 41 cb. Women: S Nicholson (32) 36.

KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke Ambrose: White: G Saynor (15) T McDonald (30) 48.125.

KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stroke: A: J Bauerle (15) 72. B: D Bennett (72) 72.

KYNETON: Men: Stroke: C'ship qlfrs: P Cameron (16) 71.

LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: J Kesper (23) 33. B: B Martino (36) 40.

LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stroke: Trophy: S Gallagher (26) 73. A: G Smith (9) 69. B: J Olszewski (15) 64. C: B McCarthy (28) 62. C'ship: G Smith (9) 160.

LANG LANG: Women: Stableford: C Caig 32.

LATROBE: Stableford: A: M Sellars (0) 39. B: R Lee (17) 39. C: K Coates (31) 40.

MAFFRA: Men: Stableford: A: G Parker (16) 37 cb. B: L Jones (21) 37.

MALVERN PARK: Women: Stableford: A: J Allen (26) 38. B: C Street (35) 44. C: S Spier (42) 39. 9-hole: S Wright (45) 16.

MANDALAY: Stroke: A/Medal: K Armstead (15) 72. B: M Russell (19) 73.

MANSFIELD: Women: Stableford: G Skinner (23) 36.

MARYBOROUGH: Women: Stroke: 4B: D Bauer L Burt (37) 62.

MELTON VALLEY: Stableford White: A: G Kilgour (16) 38 cb. B: B Robinson (20) 46.< /p>

METROPOLITAN: Stableford White: T Roosenburg (16) 33.

MILDURA: Men: Stableford 4B: White: J Lanyon (16) J Marks (16) 49.

MOE: Women: Stroke: A: A Williams (20) 80 cb. B: L Weaver (40) 72. 54-hole C'ship: A Scr: K Middlemiss (13) 266. A: A Williams (21) 227. B Scr: C O'Reilly (25) 297. B: C O'Reilly (25) 222. C Scr: S Vincent (33) 333. C: L Weaver (40) 234 cb.

MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: R Dore (11) 57.

MORWELL: Women: Stableford: 3B: J Griffiths (19) M Munckton (33) C Barnes (39) 72.

MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: D Smith (3) 36.

MT MACEDON: Stableford: M Hoiles (15) 41. Plate: P Udden (19) 26.

MT MARTHA: Men: Stableford: B Cooper (27) 42.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: 4B: A: C Lang J Krahnert 47.

MYRTLEFORD: Stableford: 9-hole: A Roseby (18) 18.

NEWRY: Men: Stableford: M Bishop (28) 45. Women: Stroke: Medal Nov: K Boyle (17) 68.

NUMURKAH: Women: Par: A: N Dalton (10 ) sq. B: L Craig (34) 1 up cb.

PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: R Parker (14) 36. B: J Piggott (27) 40.

PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: D Patterson (16) 44.

PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: Y Oyama (15) 40. B: G Ross (22) 34. C: D Beaurepaire (30) 32. Peninsula South: A: M Morgan (8) 37. B: M O'Meara (17) 41. C: N Race (27) 39.

PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: A: V Roff-Smith (18) 75. B: M Taylor (31) 77. C: R Cornell (37) 83.

PORTARLINGTON: Stableford: Veteran Women: A: J Barker (12) 35. B: G Barnett (26) 38. C: E Culph (33) 42.

PORTLAND: Women: Stableford: A: M Tober (19) 35. B: J Burke (31) 39.

PORTSEA: Women: Stableford: 4B: R Harrison (21) M Smith (26) 43. Hole in one: S Mawhinney at 2nd.

QUEENSCLIFF: Men: Stableford: A: K Davis (15) 39. D Smith (8) 38. B: T Day (24) 45. R Olsen (21) 42. C: A Russell (25) 42. N Petrie (25) 41. Women: Stroke: S Merriman (33) 73. J Furz er (23) 80.

RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: G Wood (18) 38. B: J Fowler (26) 39.

RACV HEALESVILLE: Women: Stableford White: L Phillips (36) 39. 9-hole: H Gurney (20) 40.

RANFURLIE: Women: Stableford: A: L Hoey (14) 32 cb. B: L McCashney (30) 31.

RICH RIVER: Women: Stableford: PM 2B Multi: West: E Roberts M O'Brien 77.

RINGWOOD: Men: Stableford White: A: M Silipetar (13) 36. B: D Findlay (15) 45. C: G Ovens (22) 45.

RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: D Jacobs (18) 73. A Scr: K Tickell (22) 90.

RIVERVIEW: Women: Stroke: Medal of Medallists: B Carpenter (24) 69. Stableford: A: J Canals (18) 38. B: J Edwards (30) 36. C: M Verbanac (42) 41. 9-hole: R Reynolds (36) 18.

ROSANNA: Women: Stroke: A: J Park (13) 70. B: C Paonessa (21) 71 cb. C: A Goodwin (29) 71 cb. Stableford: S Charman (41) 36.

ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: N Sayle (7) 35. B: R Crea (16) 37. C: M Le Poidevin (25) 36. South: A: D Kahn (7) 40. B: P Armstrong (20) 39.

ROSSDALE: Women: Stableford: 4B: M Crompton J Uren 48. P Flood C Disher 41 cb.

ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: Irish Team: West: S Bernard (19) A Blosfelds (19) J Champion de Crespigny (22) 112. East: V Ward (30) F Smith (16) L Cooper (22) 104.

ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: T Korney (7) 20.

SAFETY BEACH: Stableford: J Hunter (30) 40.

SALE: Men: Stroke: A: P Hulland (18) 69. R Donaldson (2) 70.

SANCTUARY LAKES: Par: A: M Kaszkiel (3) sq. B: G Holmes (11) 5 up. C: J Waugh (24) 2 up.

SEYMOUR: Women: Stableford: A: R Rickman (15) 38. Men: Stableford White: A: J Boruch (11) 41. B: M Papworth (15) 42.

SHEPPARTON: Women: Stableford: A: K Morris (4) 38 cb. B: F Goodman (31) 42.

SORRENTO: Men: Stableford: 2B Agg: T Schwarze (11) D Isaac (10) 72.

SOUTHERN: Men: Stableford White: A: M Kresinger (13) 37. B: B Holland (17) 39 cb. C: M Hampton (22 ) 37 cb.

SPRING VALLEY: Men: Stroke: A: B Wright (13) 72. B: H Chan (27) 68. G Ebinger (2) 70. B: S Adams (16) 71. Medal: H Chan (27) 68.

STRATHALLAN: Men: Stroke: N Bedford (25) 64.

THE DUNES: Men: Stroke: Medal: The Cups: B Faux (18) 63. Stableford: The Dunes: A: M Murray (12) 38. B: P Girling (18) 36.

THE HERITAGE: Men: Par: Henley: G Brookes (7) 4 up. Stroke: St John: A: D Reiter (7) 71. B: H Jones (15) 72. C: P Deltondo (19) 72.

THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: S Danckert (19) 38 cb. Gunnamatta: G McConnell (4) 38 cb.

THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: M Klunder (24) 40.

THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: B Haskett (5) 33 cb. A Aldous (3) 33 cb. B: A Harris (15) 39. A Durante (13) 30 cb. C: M Drew (21) 35 cb. W Trethowan (34) 35. Women: A: K Carter (15) 30 cb. F Scott (14) 30. B: A Mayes (24) 34. M MacLeod (33) 33.

TIRHATUAN: Women: Par: A: M Tempest (27) sq. B: L Roberts (37) 1 down.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: R Booth (+1) 38. Div 2: G Brooks (14) 40. Div 3: J Sacco (19) 39. Div 4: L Bright (26) 39. Veteran: Stableford Gold: Div 5: R Eaton (27) 38.

TORQUAY: Men: Stroke: A: S Menegazzo (6) 65. B: D Rae (17) 68 cb. C: J Nestor (24) 67. Stableford: Resort: A Facchini (26) 44. Stroke: Visitor: P Ramia (Geelong GC) (17) 72.

TRAFALGAR: Women: Stroke: C'ship: A: K Macgregor (21) 71. B: K Swingler (27) 72.

TRARALGON: Women: Stroke: Div 1: S Grasby (18) 75. Div 2: B Sutton (24) 76. Div 3: P Thomas (36) 77.

VICTORIA: Women: Stableford: S McLean (20) 34.

WANGARATTA: Men: Stableford: P Korteman (18) 38. 9-hole: J Millman (32) 20.

WHITTLESEA: Par: A: J Simmonds 2 up. B: C McCloskey 9 up. C: R Goodchild 4 up.

WODONGA: Men: Stableford: A: K Garner (9) 38. B: T Homeyer (14) 38. C: D Condon (34) 39.

WOORAYL: Women: Stroke: C'ship: A Scr: S Rayson (16) 278. B Scr: A Poole (22) 302. C Scr: I G iliam (30) 346. A: S Rayson (16) 75. B: J Riseley (26) 81. C: K Davis (45) 80.

YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Altman (29) 34.

YARRA YARRA: Women: Stableford: A: H Potts (19) 30. B: D Woolhouse (30) 32.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Murray: Div 1: C Lackenby (18) 1 down. Div 2: M Keane (32) 3 up.

YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: A: G Dunkinson (18) 39. B: G Dyer (26) 36 cb. Stableford White: J Rawson (23) 37.

19 February 2020
2017 champion Michael Sim will start his #QldOpen charge on Thursday morning with Brad Kennedy and Jed Morgan. Read more
19 February 2020
Four past champions have returned in search of their second Queensland Open title. Read more
Inside The Ropes
18 November 2019
SERPENTINE & DISTRICTS: Men Stableford: S Hambley R Nielsen 40 J Arnold 39 T James F Cox G Wholagan 38. more
18 November 2019
BARDWELL VALLEY: Stableford: C Jones (11) 34. more
Golf Australia